četvrtak, 2. svibnja 2013.

Izvještavanje o ubojstvima, samoubojstvima, nesrećama i osobnim tragedijama 21

-->
U Večernjem listu, 19.4.2013. godine objavljen je članak: Za smrt na praksi prijavili radnika koji je u radionici ostavio dječaka.
Ovaj članak krški Kodeks časti hrvatskih novinara i može se spomenuti 7. Članak, stavak 1 Zakona o medijima.
15. članak koji ova vijest krši govori o izvještavanju o nesrećama. Članak glasi: "Posebna se pozornost, obazrivost i odgovornost zahtijeva pri izvještavanju o samoubojstvima, nesrećama, osobnim tragedijama, bolestima, smrtnim slučajevima i nasilnim djelima. Novinar treba izbjegavati intervjuiranje i prikazivanje osoba koje su izravno i neizravno pogođene tim događajima (...)". Novinar je intervjuirao oca poginulog dječaka i objavio njegovu fotografiju. Te dvije stavke su još i najviše istaknute.
Uz 15. Članak, novinar krši i 19. i 20. članak. U 19. članku se naglašava dobrobit djeteta koja bi mogla biti ugrožena njegovim intervjuiranjem ili fotografiranjem. Također, u tom istom članku piše: „Isto vrijedi i za bilo koji drugi postupak kojim se izravno ili neizravno otkriva identitet djeteta. Dobrobit djeteta nadređena je javnom interesu.“ Novinar je izravno otkrio identitet djeteta, napisao kako se zove i preziva,  u koju je školu išao i gdje je obavljao praksu. Uz sve to objavljena je i fotografija djeteta sa napisanim njegovim imenom.
Može se spomenuti i 20. članaka koji govori o identitetu djeteta koje novinar ne smije otkriti. Bez obzira na to je li dijete ili maloljetnik uključen u slučajeve seksualnog zlostavljanja ili bilo kojeg drugog oblika nasilja ili kaznenog djela i bez obzira na to je li dijete ili maloljetnik svjedok, žrtva, osumnjičenik ili okrivljenik.
Članak 7., stavak 1 Zakona o medijima kaže da „svaka osoba ima pravo na zaštitu privatnosti, dostojanstva, ugleda i časti“. Ovaj članak spominjem kao nešto opće što je novinar prekršio.
Dakle, novinar nikako nije smio objaviti fotografiju poginulog dječaka, njegovo ime i prezime, detaljne opise iz njegovog života te intervjuirati njegovog oca. Vijest koja govori tko je osumnjičenik, a ne i krivac za dječakovu smrt nije od tolikog javnog interesa da bi se morao prekršiti zakon. Novinar je mogao napisati činjenicu da je nakon dugotrajne istrage utvrđen osumnjičenik za dječaka poginulog na praksi u Jamnici i ne bi prekršio nijedan zakon.


Nema komentara:

Objavi komentar