četvrtak, 2. svibnja 2013.

Pravo na privatnost 12


U Večernjem list iz 29. travnja 2013. izašao je članak o prometnoj nesreći koja se zbila u Slavonskom Brodu. U članku se spominje kako je devetnaestogodišnji Deni Župan vozeći automobil marke BMW koji je za njegovu dob bio prejak, pregazio tri petnaestogodišnjakinje koje se trenutno nalaze u slavonskobrodskoj bolnici te su sve tri u životnoj opasnosti.
Ovim člankom je prekršen članak 7, stavak 1 Zakona o medijima koji kaže: „Svaka osoba ima pravo na zaštitu privatnosti, dostojanstva, ugleda i časti.“ Naime, dječakovo ime se nije trebalo spomenuti te ovako javno iznijeti jer i on ima pravo na zaštitu svog dostojanstva. Također, pored teksta u članku objavljene su slike triju djevojaka koje su nastradale te je ovo također kršenje članka 7 Zakona o medijima jer one isto tako imaju pravo na privatnost. Nadalje, prekršena je i točka 15. Kodeksa časti hrvatskih novinara: „Posebna se pozornost, obazrivost i odgovornost zahtijeva pri izvještavanju o samoubojstvima, nesrećama, osobnim tragedijama, bolestima, smrtnim slučajevima i nasilnim djelima. Novinar treba izbjegavati intervjuiranje i prikazivanje osoba koje su izravno ili neizravno pogođene tim događajima, osim kada je riječ o iznimnom javnom interesu. U tom je slučaju novinar dužan voditi računa o časti, ugledu i dostojanstvu osoba o kojima izvještava.“ Novinar je u ovom članku uzimao izjave od majke dječaka koji je uzrokovao nesreću koja je bila u jako teškom stanju zbog ozbiljnosti cijele situacije te time prekršio točku Kodeksa časti. Valja istaknuti kako je ovim člankom prekršeno i Načelo VI: Poštivanje privatnosti i ljudskog dostojanstva iz UNESCO-vih međunarodnih načela profesionalne etike u novinarstvu koje glasi: “Sastavni dio novinarskih profesionalnih standarda jeste poštivanje prava pojedinca na privatnost i ljudsko dostojanstvo, u suglasnosti sa odredbama međunarodnih i nacionalnih zakona koji štite pravo i ugled drugih osoba, i zabranjuju klevetu, ocrnjivanje, kaljanje ugleda i blaćenje.profesionalne etike u novinarstvu.”

Ovaj bi članak bio prihvatljiviji da autor nije iznosio osobna imena i fotografije osoba koje su nastradale. Važno je obavijestiti javnost o težini nesreće te eventualno područje na kojem se dogodila. Također, kada se obitelj nastradalih i onih koji su skrivili nesreću nađu u ovakovoj situaciji, važno je da ih se dodatno ne uzrujava jer se treba uvažavati patnja i nesreća obitelji nastradalih.

Nema komentara:

Objavi komentar